Corona Virüsü Bybio® Dezenfekte Hizmeti

Corona Virüsü Bybio® Dezenfekte Hizmeti

CORONA VİRÜSÜ NEDİR? (COVID – 19)

Corona virüsü, infulenza (grip) değildir. İnsan virüsü değildir, vahşi hayattan gelen, kaynak olarak yarasalardan yayıldığı ortaya çıkan, soğuk algınlığı virüsüdür.

Corona virüsü; İnfluenza (grip) virüsü gibi mutasyona uğrayan bir virüs değildir.

 CORONA VİRÜSÜNÜN ÖZELLİKLERİ ve TEHLİKELERİ

10bin ila 100bin Corona virüsünün, 4-5 saat içinde kişiyi enfekte etmesi mümkündür.

Corona virüsü her insanda aynı etkiyi yapmaz, bunun sebebi her insanın DNA yapısının farklı olmasıdır.

Corona Virüsü insanlarda bulunan AC2 proteinine tutunan bir virüstür. Beyaz ırk ve siyah ırk insanlarında AC2 proteini çok nadiren görüldüğünden, bu ırklara mensup AC2 proteini bulunmayan kişilere Corona Virüsü bulaşamamaktadır.

Normal sağlıklı insanlarda; DNA farklılığı virüsün bulaşmasına engel olabilir ya da normal bir soğuk algınlığı gibi atlatılabilir.

Ancak Corona Virüsü; Koah, akciğer hastalığı, diyabet, kanser gibi hastalıklara sahip kişilere daha çabuk bulaşmakta ve bu kişilerin ölümüne sebep olabilmektedir.

Çocuklarda Corona Virüsünün öldürücü etkileri görülmemektedir ancak çocuklar bulundukları ortamlar gereği (kreş,okul vb. gibi) taşıyıcı olabilirler. Bu sebeple, aynı ortamı ve evi paylaştıkları; özellikle yaşlı ve hasta kişilerle temasta bulunmamaları sağlanmalıdır.

Corona Virüsü Evcil hayvanlara bulaşmamaktadır. Ancak Corona Virüsünü taşıyan birinin hayvanlarla temasında, hayvanın da kısa süreli taşıyıcı olabileceği ihtimali göz önünde bulundurularak, hayvanların sevilmesinden, hayvanlarla temastan sonra, tedbir amaçlı ellerin bol su ve sabunla yıkanması doğru olacaktır.

Corona Virüsünün hızla yayılmasının en önemli sebeplerinden biri ise yeterli karantina tedbirlerinin alınmaması olacaktır. Corona Virüsünden enfekte olan ve yoğun bakımda olan hastaların dışkı ve idrarlarının dahi şehir kanalizasyonuna atılmaması gerekmektedir.

Corona Virüsü; ağız, dil, burun, göz mukozalarından bulaşmaktadır. Deriden virüs bulaşmamaktadır.

Açık havada Corona Virüsü bulaşmaz, çünkü virüsler havada asılı kalır.

Havasız, kapalı ortamlarda Corona Virüsü bulaşabilmektedir. (Otobüs, metrobüs, metro, uçak vb. gibi)

Corona Virüsü soğuk havalarda ve aylarda aktiftir. Sıcak ortamlarda, özellikle 50-60 derecenin üzerinde Corona Virüsü yaşayamamaktadır.

İnfluenzadan (grip) farklı olarak, Corona Virüsü ağır zatürreye ve buna bağlı akciğer yetmezliğine, son olarak kişinin ölümüne sebep olmaktadır.

 CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Üst solunum yollarıyla bulaştığı zaman görülen belirtiler;

- Ateş

- Öksürük

- Nefes Darlığı

Sindirim sistemi üyesi organlardan bağırsakta tutunduğu zaman görülen belirtiler de;

- Bulantı

- Kusma

- İshal

CORONA VİRÜSÜNDEN BİREYSEL KORUNMA TEDBİRLERİ:

Kalabalık ve kapalı ortamlarda temas ettiğimiz çeşitli yüzeyler bulunmaktadır. Ellerimizle tutunmak ya da dokunmak zorunda kaldığımız her kamuya açık alanda, Corona Virüsünün bulunma riskini göz önünde bulundurmak zorundayız. Dolayısıyla yanımızda her zaman kolonya ya da el dezenfektanı taşımamızda fayda vardır.

Dış ortamlarda bulunduğumuz sürelerde, ellerimizi; su-sabun, kolonya ya da el dezenfektanıyla temizlemeden; yüzümüze, ağzımıza, burnumuza ve gözümüze dokunmamaya dikkat etmeliyiz.

Sık su içilmesi de Corona Virüsünün ağız yoluyla bulaşması durumunda bir tedbir olarak tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi, virüsün ağızdan alınmış olması durumunda, içilen su ile mideye inerek, mide asidinde ölmesini sağlamak olarak açıklanmaktadır. (Kanıtlanmış bir veri bulunmamaktadır.)

Dış ortamlardan yaşam alanlarımıza döndüğümüzde, ortamda bulunan hiç kimse ya da hiçbir şeyle temas etmeden, ellerimizi bol su ve sabunla yıkamalıyız. Virüsün bulaşmış olma riskine binaen, tuzlu su ile ağız, burun temizliği yapmalıyız, son olarak elimize kolonya dökerek mümkün olduğunca steril olduktan sonra, yaşam alanlarımızdaki kişilerle temasa geçmemiz tedbir ve koruma amacıyla daha doğru olacaktır.

Yaşam alanlarımızdaki özellikle yaşlı ve ek hastalığı olan kişilerle temastan kaçınmamız, o kişileri korumak adına çok önemli bir tedbir olacaktır. Çünkü bu grup içindeki kişilere Corona virüsünün bulaşması, ölüme sebep olabilecek kadar ağır sonuçlar doğurmaktadır.

Ev ve iş yerlerinin Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektanlarla, ruhsatlı ilaçlama şirketlerine dezenfekte ettirilmesi de yine önemli bir tedbirdir.

N95 Model sızdırmaz maskeler dışındaki hiçbir maske, Corona Virüsünden korunmanızı sağlamamaktadır. Bunun yanı sıra, maskelerin uzun süre kullanımı da yanlıştır. Korunma amaçlı kullanmaya çalıştığımız maskeler, amacının aksine tehlikeli birer araç olmaktadır, şöyle ki; maske nefes alışverişinde oluşacak nem zerreciklerini tutacak, maske yüzeyi virüs üremesine uygun nemli ve ılık ortamı oluşturacaktır. Bu da Corona Virüsü dahil başka birçok virüs ve bakterinin barınması, hızla üremesi ve bulaşması tehlikesine sebep olacaktır.

Maskeleri Corona Virüsü bulaşmış kişilerin, öksürük ve hapşırık ile virüsü diğer kişilere bulaştırmasına engel olması açısından kullanması çok daha doğru bir tedbir olacaktır.

CORONA VİRÜSÜNDEN KAMUSAL/KURUMAL KORUNMA TEDBİRLERİ:

Kamusal dış ortamların, Sağlık Bakanlığı onaylı dezenfektanlarla, ruhsatlı ilaçlama şirketlerine düzenli olarak dezenfekte ettirilmesi önemli bir tedbirdir.

Kapalı kamusal alanların insan sirkülasyonuna açılmasından önce, UVC (Ultra Viole C) lambalarıyla günde 1-2 saat sterilizasyonunun yapılması; Corona Virüsü dahil diğer virüs, mantar ve bakterileri öldürerek, ortamların arındırılmasını sağlayacaktır.

Yeni Nesil Dezenfektan Bybio® Nedir? 

 
Bybio® temel bileşeni guanidin bileşimlerinden oluşan yapay bir bakterisid polielektrolittir. 

Polyhexamethyleneguanidine tuzlar çok geniş biyosidal aktiviteye sahiptir. Bu tuzlar bakterisid, virüsid ,sporosid ve mantar önleyici etki göstermektedir,bunun yanında pestisit olarak kullanım için tavsiye edilmektedir.

Reaktif yapısında bulunan polar guanidin ve iyonize hexamethylene grupları maddelere yapıştırıcılık ve yüzeylere haraketlilik özelliği kazandırır.

Doğada guanidin bileşikleri yaygındır ve aktif fiziksel maddeler olarak ilaçlarla, antiseptiklerde ve pestisitlerde kullanılırlar.

Guanidin grubu birçok ilaç ve antibiyotikler için aktif madde olarak kullanılır. (Sulgin, Ismelin, Faringosept, Streptomisin, Blasticidin, Mildomicin) Bybio Dezenfektan'ın bu özelliği gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerde yüksek düzeyde dezenfektasyon sağlar, Polysept ve Katamin etkileşimi nedeni ile etkisi sinerjik ajan Polyhexamethyleneguanidinehydrochloride ve QAC ile (PHMG’nin aktivitesi 40 kat daha güçlendirilmiştir.) bakterisid etkinliği arttırmak için kombin edilmiştir.

Sonuç olarak Bybio® dezenfektanı, çevre ve insanlar için hijyen sağlarken aynı zamanda aktif maddelerin önemli ölçüde daha küçük dozlarda kullanılması için fırsat verir. (Neredeyse homeopatik kullanım.) 

Yeditepe Üniversitesi Genetik Bölüm Laboratuvarları'nda yapılmış olunan testlerde Bybio® Dezenfektanın toksik olarak nominal değerler içerisinde olduğu, 1/10.000 oranında toksik özellik göstermediği belgelendirilmiştir.


T.C. KARAYOOLARI 12. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ DEZENFEKSİYON HİZMETİ