image

Genel Bilgi


 

Pire istilaları genellikle evcil bir köpek veya kediden gelir. Zararlılar dışarıdayken hayvana yapışır ve daha sonra kürkünü ve içeride uyuduğu yerleri istila eder. Hem ev hem de avlu için pire önlenmesi zor olabilir. Proaktif bir yaklaşım olmadan, herhangi bir evcil hayvan sahibi bir istilaya karşı savunmasızdır.

 

 Pire ısırıkları ev sahibine çok sayıda şişmiş, kaşıntılı iz bırakabilir. Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve birkaç hastalık bulaştırabilir. Tüylü evcil hayvanlar en fazla risk altında olanlardır. Pireler insanları ve evcil hayvanları ısırır ve büyük bir sıkıntı olabilir. Yakın tarihli bir açıklamaya göre, pire ısırıklarının neden olduğu hastalık sayısı 2004 ve 2016 arasında üç kat artmıştır.

image

Tehditler


 

Pireler, insan veya hayvan konakçıdan kan emerken veya kontamine dışkı topakları yoluyla hastalıkları bulaştırabilir. Dünya çapında insanları etkileyen daha sık karşılaşılan pire kaynaklı hastalıklardan bazıları şunlardır:

 

Veba - sıçan pire vektörünün ve hastalığı barındıran sıçanların bulunduğu dünyanın çeşitli bölgelerinde bu hastalık, oryantal sıçan piresi tarafından bulaşır.

 

Kemirgen tifüsü olarak da bilinen pire kaynaklı tifüs – tifüse sebep olan bakteriler, bir pire ısırığı ile vücuda girdiğinde veya ısırık alanının kaşınması ile bakteri enfekte olmuş kedi pirelerinin dışkısı tarafından bulaşır.

 

Bartonelloz (kedi tırmalama hastalığı) - oryantal sıçan piresi ve kedi piresi ısırıklarından insanlara bulaşır.

 

Pire tenya - çoğunlukla çocuklar yanlışlıkla enfekte bir pire yediklerinde veya enfekte pire dışkısına temas ettiğinde bulaşır.

 

Tungiasis - Chigoe pire cilde gömüldüğünde ve kan emdiğinde oluşan tropikal bir rahatsızlıktır. Chigoe pire ısırığı genellikle ikincil enfeksiyonlara ve kaşıntıya neden olur.

image

Çözüm


 

Pirelerin evin içine girmesini önlemenin en etkili yolu; pirelerin bulunduğu alan çapında biyosidal ürünleri ve evcil hayvanlarda veteriner onaylı pire kontrol ürünleri kullanmaktır.

PİRE TÜRLERİ