image

Genel Bilgi


 

Şu anda dünyada bilinen 1.200 akrep türü vardır ve bu akreplerin tümü bir dereceye kadar tehlikelidir. Akrep türleri arasında, daha küçük türler genellikle daha zehirlidir.

 

Bir akrepin ömrü üç ila beş yıl arasında değişir, ancak bazılarının 10 ila 15 yıla kadar yaşadığı bilinmektedir.

 

Dişi akrepler yumurtalarını vücutlarına taşırlar. Gençler dişinin vücudundan ayrıldığında, annenin sırtına tırmanırlar. İlk tüy dökülene kadar annenin sırtında kalırlar. Bundan sonra aşağı inerler ve dağıtılırlar.

 

Akrepler çok kuru iklimlerde yaşar. Buna rağmen, vücutlarından nem kaybına çok duyarlıdırlar ve gün boyunca gölgeli yerlerde saklanırlar. Sularının çoğunu avlarından alırlar.

 

 Akrepler genellikle daha fazla gıda kaynağının bulunduğu daha iyi bir yer bulmak için açık hava yaşam alanlarını terk etmeyi seçtiklerinde iç mekan sorunu haline gelir. 

 

Akrepler genellikle kapıların altındaki boşlukları kullanır; yer seviyesi pencereleri; eve giren tesisat boruları ve hizmet hatlarını çevreleyen boşluklar; ve bir evin veya iş yerinin içine girmek için temeldeki çatlakları ve boşlukları kullanırlar.

 

 Akrepler içeriye girdiklerinde; genellikle bodrumları, mutfak dolaplarının altındaki gizli yerleri, garajları yada banyoları mesken edinirler.

image

Tehditler


 

Akrep sokmaları genellikle ölümcül olmasa da, yine de zehirlidirler.

 

Yaygın yan etkiler arasında uyuşma, ağrı ve lokalize şişme bulunur.

 

Ciddi durumlarda, kusma ve solunum problemi ortaya çıkabilir.

 

Çocukların ve yaşlıların akrep sokmasından şiddetli reaksiyon göstermesi daha olasıdır.

image

Çözüm


 

Akrepler bir sorun haline geldiğinde, mülk sahibi tavsiye ve yardım için haşere yönetimi uzmanlarıyla iletişime geçmelidir.

 

Erzurum Etik İlaçlamayı tercih ettiğinizde; mülkünüz incelenecek, gerekli ilaçlama yapılacak ve akrep sorunlarını en aza indirmek için neye ihtiyacınız olduğu konusunda bilgi ve öneri sunulacaktır.

AKREP TÜRLERİ